Fotó: Getty Images

Kutatás: Mégsem energiatakarékos a sötét üzemmód

A digitális világban egyre többen kapcsolják be a sötét módot abban a reményben, hogy ezzel energiát spórolnak és meghosszabbítják eszközeik akkumulátoridejét. A legújabb kutatás szerint azonban lehet, hogy épp az ellenkezőjét érjük el: a BBC Research & Development (R&D) szakemberei szerint a sötét üzemmód gyakran több energiát fogyaszt, nem kevesebbet.

A kutatás során a résztvevők a BBC Sounds weboldal világos és sötét módú verzióit tesztelték, miközben beállították a képernyő fényerejét a számukra kényelmes szintre. Az emberek 80%-a sötét mód használata közben jelentősen megemelte a kijelző fényerejét. Ez a „visszapattanó hatás” éppen azt eredményezi, hogy az elvileg energiatakarékos beállítás több energiát használ el.

A sötét mód kapcsán eddig az volt az általános nézet, hogy kevesebb energiát igényel, különösen OLED kijelzőknél. A BBC kutatói azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a laboratóriumi elméletek nem mindig passzolnak a való élethez, ahol a felhasználói szokások váratlan eredményekhez vezethetnek.

Zak Datson, a kutatócsoport egyik mérnöke így fogalmazott:
„Nagyszerű, hogy sokan igyekeznek környezetbarátabb döntéseket hozni, de sok fenntarthatósági ajánlás túlzottan leegyszerűsített. A sötét mód például a valóságban akár több energiát is fogyaszthat, mint a világos.”

A teljesítmény ≠ energiatakarékosság
A csapat más tényezőket is megvizsgált: például hogy a reszponzívabb (gyorsabban betöltő) weboldalak kevesebb energiát fogyasztanak-e, vagy hogy az adatátvitel mennyisége alapján lehet-e következtetni a fogyasztásra. A válasz: nincs szoros összefüggés. Vagyis hiába optimalizálunk teljesítményre, az nem feltétlenül jelent alacsonyabb energiafelhasználást.

Mit tehetünk valójában?
A BBC szakértői szerint a legegyszerűbb és leghatékonyabb energiatakarékos lépés az, ha csökkentjük a kijelző fényerejét, és ha tehetjük, kisebb eszközöket használunk. Ezek a változtatások valóban érzékelhetően csökkenthetik az energiafogyasztást.

A tanulság tehát egyszerű: a digitális energiatakarékosság nem mindig fekete vagy fehér – még akkor sem, ha a képernyő az.

A teljes cikket ITT tudod elolvasni.